Mobil / WhatsApp: 0086 18761513565 Betty Sev

E-mail: [email protected]

Tüm Kategoriler

Yumuşak zırh ile sert zırh arasındaki farklar nelerdir?

Zaman: 2022-11-14 Hitler: 90

Bildiğimiz gibi kurşun geçirmez yelekler koruma kabiliyetine göre farklı seviyelere ayrılabileceği gibi, malzemelerine göre yumuşak tip ve sert tip olarak da ayrılabilmektedir. Vücut zırhının koruma seviyelerini ve standartlarını zaten tanıttığımız için, bugün yumuşak zırh ile sert zırh arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Yumuşak zırh ile sert zırh arasındaki farklar nelerdir-正文1

1. Yumuşak zırh

Yumuşak zırh esas olarak naylon, aromatik poliamid sentetik elyaf ve ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilenden yapılır; bunların tümü düşük yoğunluklu, yüksek mukavemetli, yüksek tokluğa ve mükemmel kalıplama özelliğine sahip yüksek performanslı elyaflardır. Kullanılan bu tür malzemelerle yumuşak zırh çok daha hafif, daha yumuşak ve giyilmesi daha kolay oluyor. Bununla birlikte, birçok kişi bu kadar hafif ve yumuşak kurşun geçirmez zırhın mermilere karşı koyabileceğinden şüphe ediyor. Mermilerin elyaf tabakasına çarpması, kinetik enerjinin çoğunun tüketilmesinin ardından, mermiler tarafından üretilen darbe kuvvetinin çarpma noktasının çevresine dağıtılabildiği çekme kuvveti ve kesme kuvvetine dönüşecektir. Yumuşak zırh, mermilere direnmede böyle çalışır. Ancak yumuşak vücut zırhı, yalnızca tabanca ve av tüfeği mermilerini güvenilir bir şekilde durdurabilen sert muadili kadar güçlü değildir (piyasada yalnızca üç seviye, NIJ IIA, II ve IIIA mevcuttur). Ancak daha büyük bir tehdit söz konusu olduğunda, sert zırha dönmeliyiz.

2. Sert zırh

Sert zırh, yumuşak zırh ve sert plakaların birleşimini ifade eder. Bu plakalar esas olarak metallerden, seramiklerden, yüksek performanslı kompozit plakalardan ve diğer sert malzemelerden yapılır. Ağır ve sert plakalarla donatılan sert zırh, yumuşak zırha göre daha ağır ve esnek değildir, ayrıca koruma kabiliyeti önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Bir atış olayında, mermi önce sert plakaya çarpar ve çatlar, bu sırada enerjisinin çoğu dağılır ve ardından yüksek performanslı lifler kinetik enerjinin geri kalanını tüketir. Sert vücut zırhı, iç plakalarının delinmezliği sayesinde yumuşak vücut zırhından çok daha güçlüdür. AP (zırh delici) ve API (zırh delici yanıcı) gibi daha güçlü tüfek mermilerini durdurabilirler.

Yumuşak zırh ile sert zırh arasındaki farklar nelerdir-正文2

Gördüğümüz gibi, yumuşak zırh ile sert zırh arasında yapı ve koruma kapasitesi bakımından temel farklılıklar vardır. Bu yüzden vücut zırhı seçerken ne tür bir tehditle karşılaşabileceğimizi netleştirmeli ve makul bir seçim yapmalıyız.

Yukarıda, yumuşak zırh ve sert zırh için tüm açıklamalar bulunmaktadır. Hala bazı sorularınız varsa, bizimle iletişime geçmekten memnuniyet duyarız.

Newtech uzun süredir kurşun geçirmez ekipmanların geliştirilmesine ve araştırılmasına kendini adamıştır, kaliteli NIJ III PE Sert Zırh Plakaları ve yeleklerinin yanı sıra diğer birçok ürünü sağlıyoruz. Sert zırh plakaları satın almayı düşündüğünüzde, kendinize en uygun olanı bulmak için Newtech'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.