Mobil / WhatsApp: 0086 18761513565 Betty Sev

E-mail: [email protected]

Tüm Kategoriler

Vücut zırhının süresi neden doluyor?

Zaman: 2022-11-14 Hitler: 95

Siyasi terör olayları sürekli kötüleşip tırmanırken, koruyucu ekipman yavaş yavaş kamuoyunun görüşüne girmiştir. Bu kadar çok seçenekle karşı karşıya kalan insanlar her zaman birçok faktörü göz önünde bulundururlar, bunlardan biri de koruyucu ürünün son kullanma tarihidir.

O zaman vücut zırhı neden geçerliliğini yitiriyor? Vücut zırhı ne kadar sürer? İşte bu soruların yorumları.

Tüm koruyucu ürünler bir veya birkaç malzemeden yapılmıştır ve zaman geçtikçe tüm malzemeler kademeli olarak yaşlanacak ve oradaki yapısal performans yavaş yavaş bozulacaktır. Aynı zamanda, malzemelerin hepsinin yapı ve kararlılık açısından kendine özgü özellikleri vardır. Bu nedenle, tüm koruyucu ürünlerin son kullanma tarihi vardır ve son kullanma tarihi malzemeye göre her zaman farklıdır. Birçok kişi, vücut zırhlarının geçerlilik süresi içinde yararlı kalması gerektiğini düşünür, ancak durum böyle değildi. Kurşun geçirmez ürünlerin garanti süresi boyunca koruyucu etkisi malzeme, kullanım sıklığı, bakım ve ürün boyutu gibi birçok faktörden etkilenir.

1.Material

Vücut zırhının malzemesi, hizmet ömrünü etkileyen önemli faktörlerden biridir. Tüm organik malzemeler gibi, kurşun geçirmez ürünlerin yapımında kullanılan malzemeler de zamanla kademeli olarak bozularak performanslarının düşmesine neden olur. Farklı malzemelerin farklı yapıları ve kararlılıkları vardır, bu nedenle farklı malzemelerden yapılan vücut zırhlarının farklı kullanım süreleri vardır. Artık vücut zırhları kevlar, PE, çelik ve seramik gibi birçok malzemeden yapılabiliyor ve bunların kullanım ömürlerinde de bazı farklılıklar var.

Örneğin, yumuşak zırh, sert zırhtan çok daha hızlı bozulur ve özellikle ısıya ve ıslaklığa karşı savunmasızdır (Yumuşak bir zırh tamamen suya doyduğunda hemen değiştirilmelidir). PE zırh, her zaman kevlar zırhtan daha güçlü bir yüksek sıcaklık direnci gösterir.

Sert Zırh Plakası

2. Kullanım Frekansı

Kullanım sıklığı da koruyucu ekipmanların kullanım ömrünü etkileyen önemli bir faktördür. Örneğin, kurşun geçirmez yelekler, ara sıra kullanılan kurşun geçirmez yeleklerle karşılaştırıldığında, sık kullanılan bir yelek her zaman performansta bir düşüşe sahiptir, çünkü koruyucu ekipman kullanımı genellikle bir miktar aşınma ve yıpranmaya neden olarak hizmet ömürlerinin kısalmasına neden olur.

3.Maintenance

Vücut zırhınızı nasıl koruduğunuz, vücut zırhının kullanılabileceği süreyi de etkiler. Bazı vücut zırhlarının malzemeleri nedeniyle belirli bir ortamda tutulması gerekir.

Örneğin yaygın olarak kullanılan Kevlar kurşun geçirmez yelek ve levhalar, güneş ışığı ve su ile doğrudan temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Su ile uzun süreli temas, koruyucu etkilerini ve ardından hizmet ömürlerini büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca yeleğinizi düz bir pozisyonda dinlenmesini sağlayacak bir yerde saklamanız gerekmektedir.

4.Size

Vücut zırhının hizmet ömrünü büyük ölçüde etkileyen son şey, ne kadar uygun olduğudur. Bol bir kurşun geçirmez yelek giyildiğinde, insanlar vücuda sıkıca bastırmak yerine taşıyıcının içinde hareket edebilecekleri için balistik panellere aşırı baskı yapacaklardır. Kurşun geçirmez yelek birisi için çok darsa, yeleğinin kırışmasına ve balistik panellere zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle, üzerinize tam oturan bir yelek giymeniz ve gerektiğinde hasarı azaltmak ve koruyucu etkisini en üst düzeye çıkarmak için bazı ayarlamalar yapmanız önemlidir.

Alıcıların ürünlerini nasıl kullandığını ve bakımını nasıl yaptığını bilmeden üreticilerin kesin bir son kullanma tarihi vaat etmeleri mümkün değildir. Birçoğu ürünler üzerinde bir performans testi yapacak ve genel bir zaman aralığı verecektir. Bu nedenle, ürünlerin üzerinde her zaman bir etiket bulunur: "kasıtlı hasar olmaksızın geçerlilik süresi içinde geçerlidir". Genel olarak konuşursak, üreticiler tarafından vaat edilen garanti süresi çok uzun değildir, genellikle 3~5 yıldır, çünkü kullanıcıya uzun bir garanti süresi vermek genellikle üreticiyi olası davalara açar, ardından sigorta maliyetini yükseltir ve sonuç olarak ürünün son fiyatı. Bu nedenle, son kullanma tarihi geçmiş koruyucu ekipmanın hala iyi bir koruma kapasitesine sahip olması mümkündür. Buna rağmen, yeleğinizin daha uzun süre dayanması gerekip gerekmediğini düşünmenize bakılmaksızın, üretici tarafından sağlanan son kullanma yönergelerine uymanızı öneririz. Bu bir ölüm kalım meselesi olabilir.

Vücut zırhının süresi neden doluyor?