Mobil / WhatsApp: 0086 18761513565 Betty Sev

E-mail: [email protected]

Tüm Kategoriler

Kavisli bir çelik levha ile düz bir çelik levha arasındaki fark nedir?

Zaman: 2022-11-14 Hitler: 38

Kurşun geçirmezlik endüstrisinin hızlı ilerlemesi ile çeşitli kurşun geçirmez cihazlar geliştirilmiştir. Bu nedenle, hangi tabağın kendiniz için en iyi olduğunu seçmeye gelince, her zaman birçok seçenek vardır. Çoğu insan için, seçim yaparken savunma seviyesi, malzeme ve fiyat her zaman ilk göz önünde bulundurulur. Malzemeye göre, sert zırh plakaları temel olarak seramik plakalar, PE plakalar ve çelik plakalar olmak üzere üç kategoriye ayrılabilir; savunma seviyesi olarak ise ABD NIJ standartları, Alman standartları, Rusya standartları ve diğer standartlar yaygın olarak kullanılan standartlardır. Ek olarak, plakalar çoğunlukla kavisli tip ve düz tip olmak üzere iki stilde gelir. İnsanlar tabak satın alırken genellikle bu tür ayrıntılara dikkat etmezler. Aslında, plakanın doğru eğriliğini seçmek çok önemlidir. Taktik aktivite sırasında konfor derecenizi ve esnekliğinizi etkiler. İşte iki stilin detayları.

Kavisli bir çelik levha ile düz bir çelik levha arasındaki fark nedir?

1 Eğri Plakalar

Kavisli Plakalar göğüste düz durmaz, aksine insan göğsünün şekline uyum sağlar. Bu nedenle, düz plaka ile karşılaştırıldığında, giyilmesi çok daha rahattır. Teknolojinin gelişmesiyle, kavisli plakalar iki türe dönüşmüştür: tek eğimli plakalar ve çok eğimli plakalar.

1) Tek eğimli plakalar

Tek eğimli levha, bir borudan kesilmiş dikdörtgen bir levha olarak tasavvur edilebilecek insan göğsünün kavisine uyan tek bir kavise sahip levhadır. Çok kıvrımlı levha ile karşılaştırıldığında, tek olan çok daha basit ve daha ucuzdur.

2) Çok eğimli plakalar

Çok kıvrımlı plaka üzerinde ek eğriler de vardır. Ve genellikle levhanın üst kenarında köşe kesikleri bulunur.

Bazıları vücudu sardığı için biraz daha koruyacağını iddia edebilir. Kavisli plakaların ayrıca mermilerin 90 derecelik bir açıyla çarpmasına izin vermeyerek penetrasyonu azalttığı söylenir. Ayrıca çok kıvrımlı plakanın üst kenarındaki köşe kesikleri, taktik faaliyetlerde kolların hareketini engellememekte, top ve diğer silahların esnek kullanımına olanak sağlamaktadır. Kurşun geçirmez yeleğinizde kavisli bir plaka kullanmanın bir dezavantajı, her vücut için bir tane yapmanın çok karmaşık olmasıdır ve genellikle tek bir standart boyutta gelirler. Kavisli yüzey mermileri saptırdığı için merminin nereye gideceğini bilemediğimiz bir sorun var ki bu da muhtemelen takanlara ve arkadaşlarına ikincil hasara neden oluyor.

2. Düz Plakalar

Düz plakalar, kavisli plakalardan daha ucuzdur. Ürün hakkında pek bilgisi olmayanlar kavisli plakaların düz plakalara göre daha iyi olduğunu söyleyecektir. Ancak bu doğru değil - kavisli plakalar merminin sapmasını sağlarken, düz plakalar mermiyi ikincil bir hasar olmaksızın otomatik olarak durduracaktır. Ek olarak, basit yapı, popüler fiyat ve kolay üretim süreci, düz levhayı birçok insan için daha iyi bir seçim haline getiriyor. Örneğin, NIJ III ve IV kalkanları gibi mevcut üst düzey kalkanlar çoğunlukla düz bir yapı ile geliştirilmekte olup, cip, Hummer ve diğer araçlarda kullanılan zırh plakaları da düz yapıdadır. Ancak düz plakaların kavisli plakalara göre çok daha rahatsız olduğu da bir gerçektir.

3. Köşe Kesimi

Bazı levhaların üst kenarlarında genellikle Shooter Cuts (SC) adı verilen köşe kesimleri olduğunu fark edebiliyoruz. Bu yapı, kullanıcının standart çekim eylemini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Köşe kesimi olmayan bir levha, atış hareketini bir ölçüde engelleyecektir.

Ayrıca, Advanced Shooters Cuts (ASC) olarak adlandırılan asimetrik köşe kesimlerine sahip bazı plakalar da vardır. Bu tasarım, atış yaparken sol ve sağ kolların hareket genliklerinin birbirinden farklı olduğu fikrinden gelmektedir.

Farklı plaka türlerinin hepsinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Plaka seçerken yapmanız gereken ilk şey, savaş alanı koşullarını tam olarak incelemek ve kendi gerçek durumunuza göre rasyonel bir seçim yapmaktır.

Kavisli bir çelik levha ile düz bir çelik levha arasındaki fark nedir?